İmamoğlu’ndan adaylık sorusuna gülümseten yanıt: “Allah bilir cevabını bile vermiyorum”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Artİstanbul Feshane’de yabancı basın mensuplarıyla biraraya geldi ve kendisine yöneltilen “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusuna, “Allah bilir cevabını bile vermiyorum”  yanıtını verdi.

VoA Türkçe’den Hilmi Hacaloğlu‘nun aktardığına göre İstanbul Feshane’de, uluslararası basınla bir araya gelen İmamoğlu’na Çekya’dan gelen bir gazeteci,“Gelecek seçimde CHP’nin adayı olacak mısınız?” diye sordu.

Soru, salonda gülme seslerine neden olunca duraklayan İmamoğlu, “Ben de cevap olarak sizin gibi gülsem yeterli mi?” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Sizin gibi basın temsilcilerinin bu soruyu soracağını biliyordum. Bir önceki seçimden hemen sonra sizin gibi, ülkemize gelmiş basın mensubuna verdiğim cevabı vermemeyi ilke edindim. O da ‘Allah bilir’di. O cevabı bile vermiyorum. İşimin fakındayım. Mesele tekil kişi değil. Meseleye bütünlükçü bakan güçlü kadronun içinde olmanın gururunu taşıyorum. Biz iyi uygulamalarla demokrat anlayışın, sosyal demokrat yapının Türkiye’nin genelinde de hâkim olacağı süreci hep birlikte hayal ediyoruz. Bu yolda hep birlikte yürüyoruz.”

“Bu nezaketsiz ve iftira dolu davranışın muhatabı olmadım, olmam”

Ekrem İmamoğlu, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar‘ın kendisine yönelik sert eleştirilerine yanıt verdi. Bayraktar, siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz’u hedef alarak İmamoğlu hakkında “tasmalı köpeklerini saldırtmayı bırak” ifadelerini kullanmış ve bu sözler tartışma yaratmıştı.

İBB Başkanı, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Beni hedef haline getirerek bir dil kullanan şahıstan bahsediyorsunuz. Çok nezaketsiz bir davranış. Bu nezaketsiz ve iftira dolu davranışın muhatabı olmadım, olmam,” diyerek tepki gösterdi. Ayrıca, Türkiye’de bazı yetkili kişilerin yetkilerini pervasızca kullandığını ve ülkede ahlakî sınırların zorlandığını belirterek, “Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’yım ve ben hukuki, yasal yetkilerimi kullanırım. Ülkemizde son 15 yıldırı farklı kavramlarla, farklı makamlarla, üzülerek söylüyorum ki, bu kavram yok sayılmıştır ve ahlak sınırlarının dışına çıkılmıştır. Bu konuşmayı yapan kişi Türkiye’de güçlü bir sanayi kuruluşu, savunma sanayi kuruluşunun başındaki insan olabilir. Ama o kadardır. Herhangi bir kişiyle eşit haklara sahiptir. Hukukun herkese eşit uygulanmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir