Türkiye Lyon Başkonsolosu’nun Başpiskopos ile fotoğrafına tepki yağdı, paylaşım kaldırıldı

T24 Haber Merkezi

Türkiye Lyon Başkonsolosu Cemil Çağdaş Yıldırım‘ın Lyon Başpiskoposu Mgr Olivier de Germay‘e yaptığı nezaket ziyaretinde çekilen fotoğrafı gündem oldu. Yıldırım’ın Başpiskopos’tan bir adım önde durması, sağ el işaret parmağının duruşu ve sert yüz ifadesi sosyal medyada tepki çekti. Tepkiler üzerine Türkiye Cumhuriyeti Liyon Başkonsolosluğu hesabından fotoğraf kaldırıldı. 

Başkonsolos Yıldırım’ın Lyon Başpiskoposu Germay ile çektirdiği fotoğraf büyük tepki topladı. Evrensel gazetesi köşe yazarı Hediye Levent, ilgili fotoğrafı paylaşarak, “Hariciyemize maşallah! Diplomasinin gücünü şehadet parmağıyla göstermiş, helal! Fotoda önde durarak Türkiye’nin karşısındaki bütün engelleri de yıkmış!” diye yazdı.

Fotoğraf, tepkiler üzerine başkonsolosluk hesabından kaldırıldı.

Levent’in paylaşımına, “Sayelerinde vize alamıyoruz”, “Kafa atacak gibi duruyor”, “Nezaket-sizlik ziyareti”, “Mevlananın bir rahip ile tevazudaki yarışı aklıma geldi, nerden nereye…” yorumları yapıldı.

Cemil Çağdaş Yıldırım kimdir?

Cemil Çağdaş Yıldırım İstanbul’da 1982 yılında doğdu. Lisans öğrenimini Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, yüksek lisans öğrenimini Strazburg Robert Schuman Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Çalışmaları’nda tamamladı.

2008 yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan Yıldırım, merkez görevleri çerçevesinde 2008-2010 ve 2015-2018 yılları arasında Kıbrıs’ta Kuzey Doğu Akdeniz Genel Müdür Yardımcılığı’nda çeşitli görevlerde bulundu. 2020-2023 yılları arasında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maiyetindeki Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanlığı’nda Daire Başkanlığı görevinde bulundu.

Yıldırım, yurt dışı tayinleri kapsamında 2010-2013 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Luanda Büyükelçiliği’nde, 2013-2015 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği’nde, 2018-2020 yıllarında ise Türkiye Cumhuriyeti Kanberra Büyükelçiliği’nde görev yaptı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir