Sivas Katliamında Katledilenler Anılıyor

2 Temmuz 1993’te Sivas’ın Madımak Oteli’nde cuma namazı sonrası Radikal İslamcı grupların çıkardıkları yangında 33 aydın ve sanatçının yakılarak katledilmesinin 31. yıl dönümü için anma törenleri düzenleniyor

Katılımcılar Ethem Bey Parkı ve Mevlana Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Saat 10.00’da başlayan yürüyüşte çok sayıda sivil toplum kuruluşu katılırken CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan yürüyüşte yan yana görüntülendi.

NE OLMUŞTU?

Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’ta bulunan çoğunluğu Alevi ve sol görüşlü 51 kişilik grupta Aziz Nesin, Metin Altıok, Hasret Gültekin, Asım Bezirci ve Nesimi Çimen gibi tanınmış isimler de bulunuyordu. Olaylarda 2’si otel çalışanı 35 kişi yakılarak katledildi.

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller “Çok şükür otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir” dedi ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “Olay münferit, ağır tahrik var” demişti.

DAVA SÜRECİ

Sivas Davası 2014 yılında zaman aşımına uğradı ve tüm dava kapatıldı. Bu olay sonrası sivil toplum kuruluşlarının ve partilerin “insanlık suçlarında zaman aşımının kaldırılması” talebinde bulunması üzerine mahkeme başkanı, “İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz ama bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verilmiştir.” şeklinde açıklama yaptı.

Karar üzerine dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ise, davanın zaman aşımına uğradığı ifadesini yanlış bulduğunu belirterek “Sadece 5 kişi ile ilgili zaman aşımı olmuştur. Müebbet hapis cezası ile içeride olan onlarca insan var. Burada hedef saptırılıyor. Tek taraflı bakmayı doğru bulmuyorum. Başka davalarda da zaman aşımı süreci işlemişti.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir